Hvis du indtil nu har været i tvivl om hvor Herning Station ligger, så bare kig op fremover. Fra begyndelsen af næste år, vil der nemlig stikke en 30 meter høj lygtepæl op. Lygtepælen som er et nyt kunstværk, skal ikke kun lyse stationen op, men også stå som et fremtidigt vartegn for Herning Station fremadrettet.
Næsten fem ud af ti midtjyder overvejer en rejse til udlandet i år. Når ferien bookes, bør man dog undersøge, hvor rejseselskabet er forsikret – ellers risikerer man at miste sine penge, advarer Forbruger Europa.
Vi kender alle udtrykket om at være på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt, ikke sandt? Dette kan en 35-årig mand fra Herning desværre nikke genkendende til.
Pas på falske udlejere, hvis du er på udkig efter en feriebolig i Danmark til sommer. Sådan lyder meldingen fra en af landets førende feriehusudlejere DanCenter og Feriehusudlejernes Brancheforening, der samtidig kommer med gode råd til, hvordan du undgår at blive snydt.