I samarbejde med Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier og fonden Dansk AM Hub stifter Herning Kommune udviklingscenteret Dansk AM Hub Herning, som er et nyt 3D-metal udviklingscenter.
Af: Jonas Hooge //
Det er ikke så længe siden, at endnu en arbejdsulykke i Herning skete: I december faldt en mand ned fra et stillads på et Jacobsen Groups erhvervsbyggeri og fik kraniebrud.
Under mottoet ”livet er for kort til at kede sig” er 38-årige indehaver af Kylling & Co., Humeyra Øzcelik, altid sprunget ud i noget nyt uden at vide, hvordan hun lander.
Lørdag den 13. august klokken 10.00 afholder brætspillet Partners danmarksmesterskab kvalifikation i Herning.
Flere produktionsvirksomheder har gavn af at bruge 3D print. Virksomheder omkring Herning er endda så heldige, at de har mulighed for at få hjælp af et nyt udviklingscenter, når de skal lære at bruge redskabet.