Sportscenter Herning bød denne weekend på et væld af gymnastikoplevelser. DGI Midtjylland afholdt nemlig denne weekend opvisning til glæde og fornøjelse for både store som små.
Af: Jonas Hooge //
Indehaveren af KA Gulvservice, 46-årige Kristian Andersen, grundlagde firmaet for 17 år siden som en enkeltmandsvirksomhed, der tilbød at slibe trægulve. I grunden havde han tænkt, at sådan skulle det blive ved med at være. I dag står han i spidsen for 22 medarbejdere, en butik i Herning, medejerskab af en butik i Silkeborg og en webshop.
Herning f. H. skulle søndag forsøge at stjæle to point fra Gødvad GIF, da slaget skulle stå i
“Hun har et virkelig spændende lydunivers. Det lyder lidt, som hvis Frank Ocean var en dansk indiepige. Eksperimenterende, skrøbeligt og varmt. Sofie er sin egen.” Sådan lyder ordene om Sofie Bach fra Pelle Peter Jencel fra KarriereKanonens jury.
For Svend Lund Larsen er budskabet klart. Sejren er i højsædet, og hans Herning Fremad tropper har altid blikket rettet mod de tre point. Optakten har været med
Tekin Yavuz er klar til sæsonstart i Herning Golf Klub.