Fyssernes Hus tilbyder fysioterapeutisk undersøgelse og vejledning af spædbørn

dato

Så er der nyt fra Fyssernes Hus
Har din baby en favoritside?

Mange babyer udvikler præferencer for at kigge til den ene side eller bevæge sig mere symmetrisk på den ene side af kroppen. Det kan blandt andet vise sig som:

Skæv kranieform (fladt baghoved eller asymmetri)
Favoritside ved hoveddrejning
Udfordringer med at ligge på maven
Asymmetrisk kravle- eller bevægemønster
Uro eller udfordringer ved amning/flaske
Forsinkelse i motoriske milepæle

Hos Fyssernes Hus er Malene efteruddannet indenfor behandling af baby´er og børn. Hun tilbyder en fysioterapeutisk undersøgelse og vejledning af spædbørn. Vurderer barnets motoriske udvikling, bevægemønstre og eventuelle asymmetrier, så I som forældre får konkrete redskaber til at støtte jeres barns udvikling i hverdagen.

Tidlig indsats kan ofte være med til at forebygge, at små udfordringer udvikler sig til større problemstillinger senere.

Har du spørgsmål til dit barns motorik eller udvikling, er du altid velkommen til at kontakte os.

mail@fysserneshus.dk
51 96 96 51

Fyssernes Hus er kommerciel partner med VORES By Herning og oplysningerne er hentet fra deres Facebookside. Støt lokalt og giv en tommel op på deres side.

Se mere om Fyssernes Hus’ på deres hjemmeside.

Fyssernes Hus

Hammershusvej 10 E, Herning

519696..

åbningstider

Mandag - Torsdag: 08.00 - 18.00
Fredag: 08.00 - 15.00
Lørdag & Søndag: Lukket