I Herning kan du i denne uge prøve kræfter med både håndbold og svømning. Her er en række interessante begivenheder, der fokuserer på samarbejde, udvikling og fællesskab. Det er gratis, så det er bare at tilmelde sig og deltage!
Mandag den 29. december byder Herning Forenede Håndboldklubber velkommen til U11 drengehåndboldtræning i Sportscenter Herning. Træningen er rettet mod årgangene 2013 og 2014, og der fokuseres på at skabe en sund træningskultur og udvikle teknik og spilforståelse. Forældreopbakning og socialt sammenhold prioriteres højt, hvilket skaber et trygt og positivt miljø for de unge drenge.
Tidspunkt: Mandag 29. december 2025, kl. 18.00
Sted: Sportscenter Herning, Holingknuden 3, Herning
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Tirsdag den 30. december er der KLG Kidz håndboldtræning i Alpi Hallerne Sports- og Kulturcenter. Holdet er for børn og unge mellem 6 og 16 år med et udviklingshandicap. Træningen fokuserer på glæden ved at være en del af et hold og fællesskab, hvor der ikke tænkes på diagnoser, men i stedet på begejstring og sjov. Deltag i LykkeCup 2023 er også på programmet som sæsonens store mål.
Tidspunkt: Tirsdag 30. december 2025, kl. 16.00
Sted: Alpi Hallerne Sports- Og Kulturcenter, Kollundvej 33, Lind, Herning
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Fredag den 2. januar 2026 kan du og din familie nyde en time sammen i Snejbjerg Svømmehal. Family Rescue er et svømmehold, hvor fokus er på at skabe en hyggelig atmosfære med forældreinvolvering. Aktiviteterne inkluderer livredning og svømmetræning, og alle kan deltage uanset niveau eller forkundskaber.
Tidspunkt: Fredag 2. januar 2026, kl. 16.30
Sted: Snejbjerg Svømmehal, Skolesvinget 3, Herning
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.