Herning KFUM måtte se sig slået af Karstoft IF med et klart 7-1 resultat, tirsdag aften. Træner Dennis Vands savnede flere nøglespillere, hvilket tydeligt prægede kampens udfald.
Efter kampen var der tydelig frustration i stemmen hos Herning KFUM's træner, Dennis Vands. “Træls kollaps efter vi har spillet en god kamp i Brande i fredags. Jeg mangler et halvt hold for at stille i stærkeste opstilling,” siger han, refleksivt i takt med at resultatet synker ind.
Trods det tunge nederlag formåede holdet at fastholde en god stemning. “Stemningen er stadigvæk ok i truppen,” uddyber Vands, mens han tænker frem mod kommende kampe. Der var ingen tvivl om, at der er forbedringspotentiale. “Det meste - vi kommer med en bedre trup til næste kamp,” lyder det optimistisk fra træneren, som allerede har blikket rettet mod næste udfordring.
Selv i en svær kamp, kunne Nizar, ifølge Dennis Vands, fremhæves som kampens spiller. Nizar har gang på gang vist sine kvaliteter, og denne aften var ingen undtagelse. Vands konkluderer, “Nizar er igen kampens spiller,” og tilføjer dermed lidt positivitet i en ellers mager aften.
Herning KFUM får nu muligheden for at arbejde hårdt og komme stærkere tilbage i næste kamp. Selvom det var en udfordrende aften i Karstoft, efterlader Dennis Vands ingen tvivl om, at holdet vil kæmpe videre. “Vi kommer med en bedre trup til næste kamp," slutter han af.
Næste kamp for Herning KFUM (2) Herre serie 4 er et opgør imod KLG . Det udspiller sig i KFUM Idrætscenter d. 16. maj klokken 14:00.
Kampens resultat: 7-1 til Karstoft IF
Række: Herrer Serie 4 - Forår 2026, Pulje 67