Tirsdag den 9. juni var Herning KFUM (2) og EIF/NSG i aktion på Herning KFUMs hjemmebane. Det blev en spændende og intens kamp, hvor begge hold leverede en solid indsats og kampen endte 1-1.
Træner Dennis Vands fra Herning KFUM var tilfreds med holdets indsats. "En god holdindsats," lyder hans umiddelbare reaktion på kampen. Vands fremhæver det gode samspil blandt spillerne og noterer, at holdet formåede at holde sig uanfægtet af modpartens forsøg på at forstyrre dem. "Vi spiller rigtig godt sammen i dag. Og vi hopper ikke med på modstanderens unoder," siger han.
Trods den gode indsats er der områder, hvor Dennis Vands ser plads til forbedring. Herning KFUM formåede ikke at omdanne deres spilstyrende perioder til mål, hvilket ifølge træneren skal arbejdes mere på fremadrettet.
Blandt de spillere, der havde en særlig imponerende præstation, nævner Vands to navne. "Kevin og Marcus er kampens spillere i dag," siger han, uden at uddybe nærmere, men med klar stolthed over deres indsats.
Selvom opgøret mod EIF/NSG ikke endte i sejr, forlader Herning KFUM banen med hovedet højt og klar til at tage de lærte erfaringer med i kommende kampe.
Næste kamp for Herning KFUM (2) Herre serie 4 er et opgør imod BFH (2). Det udspiller sig i Faster Stadion d. 13. juni klokken 13:00.
Kampens resultat: 1-1
Række: Herrer Serie 4 - Forår 2026, Pulje 67