Herning KFUM kæmper sig til dramatisk uafgjort mod Herning Fremad

Jeppe der har taget et godt løb på kanten og sender bolden indover
dato

Lørdag den 24. maj 2025 blev en begivenhedsrig dag for Herning Fremad U11 Drenge, da de spillede 6-6 mod Herning KFUM. Et uforglemmeligt opgør med flotte mål og intens spænding til sidste fløjt.

I en vild kamp var det Herning Fremad, der lagde ud med at komme under pres, da de hurtigt kom bagud. Cheftræner Henrik Spelling fortæller: "Vi startede med at komme bagud ret hurtig, men holdt hoved oppe. Vi kom flot tilbage, kom også på 6-5. Der kom dog et heldig mål til sidst." Trods det sene udlignende mål fra Herning KFUM, var det tydeligt, at spillet var en intens kamp mellem to meget forskellige spillestile.

Herning Fremad formåede at bryde KFUMs langbold-taktik gennem flot boldomgang og samarbejde. "Vi fik vores spil til at flyde godt," forklarer Spelling, og fortsætter: "Vi formåede at holde hoved højt på trods af vi var bagud det meste af kampen."

Fremadrettet peger cheftræneren på behovet for forbedringer i forhold til modstanderens lange bolde. "Vi skal have styr på deres lange bolde," siger Spelling og tilføjer: "Så skal vi gå 100 % ind i alle dueller i stedet for kun 85%."

En spiller, der særlig udmærkede sig, var Jeppe Lauper. "Jeppe Lauper spillede en rigtig flot kamp. Han havde et godt overblik i løbet af hele kampen, tog en masse gode løb og kom godt af med bolden hver gang," lyder rosen fra træneren.

Selvom udfaldet blev en uafgjort, var det en kamp fyldt med læring og spændende momenter for Herning Fremad U11 Drenge. Holdet vil tage oplevelserne fra kampen med sig videre til næste udfordringer.

Næste kamp for Herning Fremad U11 Drenge er et opgør imod Sædding/G IF. Det udspiller sig i Sædding Skole d. 25. maj klokken 11:00.

Kampens resultat: 6-6
Række: U11 Drenge A1 (14) 8M - Forår 2025, Pulje 14

Kilde: Henrik Spelling - Herning Fremad U11 Drenge
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.

Seneste på facebook