I en intens kamp fredag aften mod EIF/NSG måtte Herning KFUM (2) Herre serie 4 se sig slået med 4-1, trods en stærk indsats, hvor især Jacob Nørmark Hansen udmærkede sig i midterforsvaret.
Fredag den 24. april 2026 stod Herning KFUM (2) Herre serie 4 overfor hjemmeholdet EIF/NSG. Træner Dennis Vands var tydeligt præget af kampens udfald, hvor hans mandskab, trods gode takter, måtte se sig besejret. "Trist at lukke 2 mål ind, når vi er i overtal," udtrykte træneren med en vis skuffelse, og tilføjede, "3 kampe på en uge er nok i overkanten for os…"
Men på trods af nederlaget var der elementer i spillet, Vands kunne tage med sig. Han sagde med stolthed, "Vi spille som et hold og bakker hinanden op." Dette sammenhold kom særligt til udtryk i defensiven, hvor Jacob Nørmark Hansen gav en formidabel præstation, hvilket resulterede i kåringen som kampens spiller. "Jacob Nørmark Hansen spiller fantastisk i midterforsvaret – han bliver fortjent kampens spiller," lød det rosende fra Dennis Vands.
Når holdet ser frem mod deres næste udfordringer, påpeger Vands, at skarpheden foran målet skal forbedres: "Vi skal være med skarpere til at udnytte vores chancer." Med denne klarhed i fokus er det tydeligt, at der endnu er plads til forbedringer på trods af holdets stærke sammenhold.
Herning KFUM er klar til at lære af nederlagene og forventer at komme stærkt igen, med den rette justering til spillet og kampplanen.
Næste kamp for Herning KFUM (2) Herre serie 4 er et opgør imod BFH (2). Det udspiller sig i KFUM Idrætscenter d. 2. maj klokken 14:00.
Kampens resultat: 4-1 til EIF/NSG
Række: Herrer Serie 4 - Forår 2026, Pulje 67