For alle med interesse i slægtsforskning åbner Peter Olsen dørene til en verden af muligheder med DNA-testning. Foredraget vil fokusere på, hvordan man kan anvende DNA-test som et værktøj til at udvide sin forståelse af familiens historie.
Opdag nye familiære forbindelserPeter Olsen vil dele sine personlige erfaringer med DNA-testning, som har afsløret en ekstra farfar, en ekstra oldefar og bekræftet slægtskab med mange af slægtens udlagte barnefædre op til 200 år tilbage. Deltagerne vil få en forståelse af, hvilken ny viden en DNA-test kan bringe, og hvordan man selv kan tage de nødvendige skridt for at opnå denne viden.
Praktisk informationDato: Mandag den 16. november 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Historiens Hus, Museumsgade 32, 7400 Herning
Entré: 50 kr (gratis for medlemmer)
Målgruppe: Voksne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her