Forfatter Thomas Harder, kendt for bogen "Besættelsen i billeder," byder på en aften fyldt med historiske indsigter. Gennem udvalgte fotografier fra besættelsen vil Harder guide publikum gennem en tid, der har formet Danmark.
Opdag nye detaljer i velkendte billederUnder foredraget vil deltagerne få mulighed for at genopdage velkendte billeder og opdage detaljer, der måske er blevet overset. Harder vil også forklare, hvordan nogle billeder fra besættelsestiden er blevet manipulerede eller falske, og hvordan moderne samlere og eksperter bidrager til at identificere personer, steder og begivenheder på billederne.
Et nyt perspektiv på Danmarks historieForedraget lover at give et nyt perspektiv på en vigtig del af Danmarks historie. Det er en mulighed for at blive inspireret og få oplysende indsigt i en tid, der stadig vækker interesse hos mange.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 1. april 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Missonshuset Bethania, Torvet 9, 7400 Herning
Entré: 75-95 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her