Restaurant Holger, beliggende i hjertet af Herning, er ikke bare en almindelig restaurant – det er en oplevelse fyldt med hygge, fællesskab og enestående mad- og vinoplevelser. Her kan man nyde alt fra en intim middag til spændende arrangementer, hvor god mad og skønne vine er i fokus. Holger skaber mindeværdige stunder med kvalitetsretter og atmosfære som hovedingredienser.
Restaurant Holger tilbyder en unik komposition af smagfulde madoplevelser kombineret med en vinbar, hvor hygge og fællesskab bliver vægtet højt. Med et bredt udvalg af arrangementer og menuer er der noget for enhver smag, uanset om det er en almindelig middag eller en speciel temaaften. Dertil kommer muligheden for at deltage i skræddersyede begivenheder såsom vinsmagninger og bruncher, som altid leverer på både nærvær og kvalitet.
Restaurant Holger har en spændende tid i møde med en række unikke arrangementer, der kan opleves indtil slutningen af oktober. Den 19. september bydes der på en stemningsfuld 80’er-aften med klassiske retter, musik, og en opfordring til at klæde sig ud og dykke ned i nostalgien. Efteråret vil også byde på en gourmet-hotdog-aften og flere smørrebrødsevents.
Senere i oktober kan gæsterne fordybe sig i vinens verden, når Holger åbner dørene for en Toscana-inspireret vinsmagningsaften i samarbejde med Wine N Fun. Her vil Giacomo fra Toscana dele sin families vintraditioner, akkompagneret af Holgers tapas-nips.
Afslutningsvis runder måneden af med en Halloween-brunch den 31. oktober, hvor selv brunchmenuen får en uhyggelig makeover. For at få de seneste oplysninger om disse og andre kommende begivenheder anbefales det at følge med på Restaurant Holgers Facebookside eller deres hjemmeside.
Restaurant Holger er også perfektioneret til at afholde private arrangementer. Mange har allerede benyttet sig af mulighederne for at samles til fejring om aftenen, og restauranten opfordrer gæster til at være kreative med deres samlinger.
I en sjov konkurrence, opfordrer Restaurant Holger sine gæster til at gætte deres dyreste ret. Vinderen af konkurrencen, som offentliggøres den 29. september, modtager et lækkert delux tapasbræt til to personer – en glimrende anledning til at opleve lidt af den atmosfære, Holger er kendt for. For flere detaljer og for at deltage, kan man besøge deres Facebookside.
Mandag : 8.30-16.00
Tirsdag : 8.30-16.00
Onsdag : 8.30-16.00
Torsdag : 8.30-sent
Fredag : 8.30-sent
Lørdag : 8.30-sent
Søndag : 8.30-15.00