Lundhuse 4, Nybo i Herning er solgt for 2.600.000 - se køberen og 6 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Herning og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES By Herning følger boligmarkedet i og omkring Herning. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Lundhuse 4, Nybo solgt for 2.600.000 kr.

Boligen overtages af Peter Damgaard Høyer og Julie Damgaard Høyer den 13. maj. Køberen har betalt 2.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 18.571 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 117% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 140 kvm. og er opført i 1922. Grunden er på 43.495 kvm.

Langtoften 35, Lind solgt for 1.870.000 kr.

Boligen overtages af Andrea Poulsgaard og Mathias Nybo Nielsen den 04. maj. Køberen har betalt 1.870.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.333 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.550.000 og boligen er derfor handlet til 21% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 165 kvm. og er opført i 1977. Grunden er på 800 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Herning

Dalgasgade 17B, 2. tv solgt for 1.750.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 1.750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.069 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 740.000 og boligen er derfor handlet til 136% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 5 værelser på i alt 145 kvm. og er opført i 1931. Grunden er på 951 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Herning

Benediktesvej 9, Lind solgt for 1.495.000 kr.

Boligen overtages af Mike Birk Holm Breinholt og Camilla Birk Holm Breinholt den 05. maj. Køberen har betalt 1.495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.074 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 25% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 135 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 800 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Herning

Silkeborgvej 24, 1. 5 solgt for 1.280.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 07. maj. Køberen har betalt 1.280.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.203 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 810.000 og boligen er derfor handlet til 58% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 79 kvm. og er opført i 1922.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Herning

Syrenvej 5 solgt for 1.200.000 kr.

Boligen overtages af Gitte Lützen den 21. april. Køberen har betalt 1.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.000 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 20% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 120 kvm. og er opført i 1942. Grunden er på 382 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Herning

Tranekærvej 21, Tjørring solgt for 875.000 kr.

Boligen overtages af Trelborg Ejendomme ApS den 01. maj. Køberen har betalt 875.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.500 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 820.000 og boligen er derfor handlet til 7% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 3 værelser på i alt 70 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 397 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Herning

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk